Zwrot VAT z zagranicy – jak tego dokonać?

Zasada neutralności VAT wymaga tego, aby podmiot, który został obciążony podatkiem VAT za granicą, mógł ten podatek odzyskać. Konieczne jest przejście przez szczególną procedurę, ale z pewnością warto, gdyż w ten sposób możemy uzyskać zwrot vat z zagranicy. Kto i jak może tego dokonać? Nie jest to oczywiście wszystkie takie łatwe, gdyż konieczne będzie przestrzeganie terminów, złożenie wniosku oraz przede wszystkim spełnienie szczególnych warunków, natomiast jeśli myślimy, że sami nie będziemy w stanie sobie z tym poradzić to łatwo znajdziemy potrzebną nam pomoc. Jak się okazuje, wystarczy tylko zwrócić się do specjalistów, którzy po dostarczeniu im potrzebnych dokumentów, w szybkim czasie będą mogli przystąpić do procedury. Jak co roku, termin wynosi 30 września roku następującego po tym roku podatkowym, którego dotyczy wniosek, dlatego też warto o tym pamiętać. Z reguły, cała procedura nie trwa natomiast szczególnie długo, a my mamy szansę na zwrot podatku VAT, który „zostawiliśmy” za granicą w sytuacji, kiedy robiliśmy zakup, korzystaliśmy z płatnych dróg czy też wchodziliśmy na targ czy wystawę za opłatą.

Ubieganie się o zwrot podatku VAT z zagranicy pozwoli odzyskać nam więc część pieniędzy.

Kto może ubiegać się o zwrot VAT z zagranicy?

Aby móc ubiegać się o taki zwrot, podmiot musi spełnić szereg wymagań i warunków, gdyż w przeciwnym razie niemożliwe będzie złożenie wniosku. Przede wszystkim, przedsiębiorca powinien być czynnym płatnikiem podatku VAT w swoim własnym kraju, a więc w naszym przypadku – w Polsce. Dodatkowo, siedziba firmy powinna znajdować się właśnie na terenie tego kraju. Są to dwa podstawowe warunki, choć to nie wszystko, gdyż podmiot nie powinien też posiadać w państwie członkowskim Unii Europejskiej, w którym został naliczony podatek:

  • siedziby swojej działalności,
  • stałego miejsca prowadzenia działalności lub zamieszkania,
  • zwykłego miejsca pobytu.

Tylko spełniając wszystkie te warunki będziemy mogli ubiegać się o zwrot podatku VAT z zagranicy.

Sama procedura nie jest wcale skomplikowana, tym bardziej, iż istnieje możliwość składania wniosku w sposób elektroniczny.

News Reporter
Tutaj możecie się czegoś dowiedzieć na temat autora ! Pozdrawiam ! Przykładowy tekst