Z czego składa się wino?

W Polsce można kupić naprawdę wyśmienite wina, jednak znaleźć je można głównie w dużych sklepach z alkoholem oraz w winiarniach. Niestety, w sprzedaży są również napoje, które w ogóle nie powinny być dostępne pod tą nazwą, bo ani ich skład, ani proces produkcji nie mieści się w definicji wina.

Warto powiedzieć na ten temat nieco więcej. Kiedy zobaczymy na półce sklepowej butelkę alkoholu o pojemności 0,75 litra, na której będzie napisane „wino” i która będzie na przykład kosztowała sześć złotych, to raczej nie powinniśmy nawet rozważać jej kupna.

Warto jednak spojrzeć sobie na skład zamieszczony na etykiecie – możemy tam znaleźć na przykład takie składniki, jak spirytus, sztuczne barwniki czy też siarczany. Prawdziwe wino musi być wytworzone z winogron, a proces jego powstawania jest długi i dość skomplikowany.

Wszystko wskazuje na to, że dobrego wina nie można sprzedawać za kilka złotych, bo te pieniądze nie pokryłyby nawet kosztów produkcji oraz dystrybucji. Pamiętajmy o tym, kiedy będziemy odwiedzać sklepy z alkoholem.

Ogólnie rzecz biorąc, podstawowym składnikiem wina jest woda, której znajduje się w nim od 75% do 90%. Poza nią powinny się tam znajdować alkohol etylowy, cukry, kwasy organiczne, minerały, substancje białkowe, fenole.

Trzeba tutaj jeszcze wymienić substancje barwnikowe i aromatyczne, garbniki, glicerynę, witaminę C oraz witaminy z grupy B. Oczywiście, w każdym gatunku, a nawet w każdy roczniku proporcje tych składników mogą być nieco inne.

News Reporter
Tutaj możecie się czegoś dowiedzieć na temat autora ! Pozdrawiam ! Przykładowy tekst