Francja – kraj winem płynący

Mówiąc o Francji na myśl przychodzą nam romantyczne scenerie, wytworne jedzenie i oczywiście wino. Francja to bowiem kraj, który słynie na świecie z win różnego typu, to także państwo o jednym z najwyższych na świecie wskaźników spożycia tego trunku. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat spożycie wina we Francji jednak regularnie spada – obecnie, w porównaniu z poprzednim wiekiem spożycie to spadło o ponad połowę. To bardzo duża strata, jednak mimo to Francja nadal utrzymuje wysoką pozycję jeżeli chodzi o ilość spożytego wina na jednego obywatela.

Warto również dodać, iż znacząco podniósł się wiek przeciętnego Francuza pijącego wino – kiedyś był to trzydziestolatek, a obecnie – pięćdziesięciolatek. Zmienia się także sytuacja win francuskich jeżeli chodzi o ich eksport. Jeszcze kilkanaście lat temu np. w Wielkiej Brytanii udział win francuskich na rynku wynosił 50%, dzisiaj ta wartość spadła do zaledwie 25%.

Dużą konkurencją dla francuskich win są obecnie trunki z Australii, RPA, Chile, Argentyny czy Nowej Zelandii. Na światowym rynku alkoholi wina francuskie cieszą się niezwykłą popularnością i bardzo dobrą opinią. Słyną także z bardzo dobrej jakości, którą zawdzięczają specjalnym szczepom winogron, ich sposobowi zbierania a także leżakowaniu. Niestety wysoka jakość win francuskich wiąże się także z ich wysoką ceną, która jednak dla prawdziwych koneserów nie jest wielką przeszkodą i są oni w stanie zapłacić za butelkę takiego wina nawet kilka tysięcy dolarów.

News Reporter
Tutaj możecie się czegoś dowiedzieć na temat autora ! Pozdrawiam ! Przykładowy tekst